buharalıbilvanisli.com

Sofilerin Buluşma Noktası Buhara
AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
buharalıbilvanisli.com Son Konular
KonuYazanGönderme Tarihi
Salı Şub. 08, 2011 11:13 am
Cuma Ocak 28, 2011 9:56 am
» ykmz
Salı Ocak 11, 2011 10:43 pm
» ykmz
Salı Ocak 11, 2011 10:41 pm
Çarş. Ocak 05, 2011 8:01 am
Çarş. Ocak 05, 2011 7:57 am
Çarş. Ocak 05, 2011 7:40 am
Salı Ocak 04, 2011 6:58 pm
Salı Ocak 04, 2011 6:32 pm
Salı Ocak 04, 2011 6:32 pm
Salı Ocak 04, 2011 9:37 am
Ptsi Ocak 03, 2011 7:15 pm
Ptsi Ocak 03, 2011 7:02 pm
Ptsi Ocak 03, 2011 6:55 pm
Ptsi Ocak 03, 2011 6:43 pm
Ptsi Ocak 03, 2011 6:27 pm
Perş. Ara. 30, 2010 10:23 am
Perş. Ara. 30, 2010 8:27 am
Paz Ara. 26, 2010 2:53 pm
Paz Ara. 26, 2010 2:43 pm
Cuma Ara. 24, 2010 8:11 pm
Cuma Ara. 24, 2010 1:34 pm
Cuma Ara. 24, 2010 8:50 am
Perş. Ara. 23, 2010 1:19 pm
Perş. Ara. 23, 2010 8:12 am
Similar topics

Paylaş | 

Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
perverde

MesajKonu: Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)   Çarş. Ara. 08, 2010 2:09 pm

Seyda-i Tâğî (k.s) bir gün bana şöyle bir soru sordu:
İbrahim, ben nafile ibadetler ile meşgul iken rabıtam daha çok güçlü oluyor, ama eksik oluyor. Oysa nafile ibadet ile meşgul değilken durum böyle değildir. Sana göre bunun sebebi hikmeti nedir

Ben (İbrahim Çokreşî) dedim: Efendim daha iyi bilir.

Bunun üzerine Seyda-i Tâğî (k.s) buyurdu:

Nafile ibadetle meşgul iken Gavs´la daha iyi bir ilişki (rabıta) kurulmasıdır. Gerçi Gavs (k.s) ömrünün sonunda, nafile ibadet yapacak durumda değildi, ama sıhhati yerinde olduğu zamanlar nafile ibadeti çok yaparlardı.

Seyda-i Tâğî (k.s) başka bir sohbetlerinde ise şu beyti okudular:

İbadetsiz aşk bedensiz can gibidir.
Bakınız, kimin ibadeti çoksa, muhabbeti de daha fazladır.

Ben korku halinde iken muhabbetli duruma göre rabıtam daha zayıf oluyor. Sebebi ise Gavs´ın meşrebi ile ilgilidir. Çünkü Gavs´ın (k.s) meşrebi sevgi ve muhabbet üzerine kurulmuştu; korku yoktur.

Eğer yârin yüzünü görmek istersen.
Kalbine yönel, onu ayna yap!

Sen Ol Muinim Sen Ol Zehirim...
Kullanıcı profilini gör
ŞaHa Meftun

MesajKonu: Geri: Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)   Çarş. Ara. 08, 2010 7:59 pm

Allah c.c razı olsun . çok güzel ve anlamlı bir konuydu .

ama yanlış anlamadıysam , sadece başlıkta belirtildiği üzere nafile ibadet esnasında yapılan rabıtanın güçlü olmasından ziyade , mürşidi hangi hal üzereyse , hangi meşrebdeyse ,neye daha çok önem verip sarılıyorsa , mürid onu yaptığında daha kuvvetli bir rabıtada oluyor...(mürşide mutabaat denilebilir.)

ŞAH Fevzeddin pir olmuş sana.

(ŞaHa Meftun)
Kullanıcı profilini gör
perverde

MesajKonu: Geri: Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)   Perş. Ara. 09, 2010 6:28 am

Cümlemizden Allah razı olsun kurban.

Evet nafile ibadetlerle meşgulken,rabıta ve muhabbetin daha güçlü olması konusu genel bir durum.

Korku veya muhabbette rabıtanın güçlü olması ise mürşidin meşrebiyle alakalı.

Hamdolsun Babamızında meşrebi sevgi ve muhabbet üzerine kurulmuş,çokta latifecidir kurban olduğum Smile

Şahsım adına,O sebepten Seyda-i Tâğî (k.s)'nin dediği gibi muhabbetliyken benimde rabıtam korku haline göre daha kuvvetli oluyor...

Mürşide mutabaat konusu çok geniş bir kavram.İmam-ı Rabbani h.z. k.s. mürşide mutabaatı tarif ederken herhalde (istisnalar hariç-evliyaullaha has özel durumlar) mürşidi taklit etmekten bahsediyor.

Müride gerekki yatması,oturması,kalkması,yemesi,içmesi,insanlarla münasebeti v.s. hatta mürşidin ameli sofiye mezhep olur diyor.

Yani bir konuda tabi olduğumuz mezhep bir görüş ortaya koysa,mürşidimiz aynı meselede başka bir görüşle amel etse mutabaat eden sofiye mürşidinin ameline göre tabi olmak yakışır.

Sadatı Kiramlardan birtanesi (ismi aklıma gelmedi) Şafii mezhebine mensupmuş ve bir sohbetlerinde şöyle buyurmuşlar.

Hanefi mezhebine mensup etbaalarımız bizden daha çok istifade ettiler.Hikmetini sorduklarında ise;Çünkü onlar mutabaat nimetinden istifade ediyorlardı buyurmuş.

Sen Ol Muinim Sen Ol Zehirim...
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)   

Nafile İbadetle Meşgulken Rabıtanın ve Muhabbetin Daha Güçlü Olduğu Beyanındadır (İşaretler-Abdurrahman-i Tahi h.z. k.s.)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kendimizi tanıtma